Aktualności

Sytuacja branży drogowej a koronawirus

04.08.2020

Wiceminister infrastruktury przekonuje, że stan pandemii nie zatrzymał budowy dróg w Polsce. Jego zdaniem widoczne są „pewne utrudnienia”, jednak Rafał Weber w rozmowie z portalem Money.pl zapewnia, że żadna budowa, która aktualnie trwa, nie jest zagrożona.

Czy na pewno tak jest? Z pewnością branży drogowej nie można nazwać najbardziej pokrzywdzoną skutkami pandemii. Dużo bardziej odczuła je m.in. branża targowa, o której regularnie piszemy w naszych artykułach.

Nie oznacza to jednak, że jest idealnie. Nawet jeśli prace same w sobie nie zostaną przerwane, przedsiębiorcy z branży drogowej napotykają w ciągu ostatnich kilku miesięcy na inne trudne do przezwyciężenia przeszkody. Należą do nich w szczególności:

  • przerwanie łańcucha dostaw,
  • problemy z utrzymaniem casflow w dobie pandemii,
  • braki kadrowe, związane m.in. z odpływem pracowników zza granicy.

Warto też pamiętać o problemach, jakie może wywołać zachorowanie pracownika jednego z podwykonawców na COVID-19. Wystarczy jedno zachorowanie, a cała grupa pracowników, którzy mieli z nim kontakt, zostanie poddana kwarantannie. Oznacza to, że nie wykona konkretnego etapu robót, zwykle niezbędnego dla dalszych prac, które najczęściej realizuje już zupełnie inne przedsiębiorstwo. Taki efekt domina może znacząco opóźnić całą inwestycję.

Szeroko rozumiana branża drogowa to ważna część polskiej gospodarki. Pracuje w niej blisko 1,5 miliona osób, w tym również cudzoziemców. Przedsiębiorcy drogowi walczą dziś więc, aby jak najmniej dotkliwie odczuć skutki kryzysu i wyjść z niego obronną ręką.

W przezwyciężeniu trudności pomóc może przede wszystkim doświadczony adwokat. Jako kancelaria, która od lat z sukcesami współpracuje z przedsiębiorcami z branży drogowej, oferujemy kompleksowe wsparcie.

Pomagamy naszym klientom m.in. w problemach na tle prawa pracy, renegocjacji umów, zaciągniętych zobowiązań oraz w sporach z kontrahentami i służbami zagranicznymi.

W razie jakichkolwiek pytań lub chęci uzyskania pomocy prawnej zapraszamy do kontaktu: kancelaria@walczak-wasielewska.pl lub pod numerem tel. +48 796 509 609; +48 783 790 736.