Aktualności

Bangladesz: problemy spowodowane pandemią nie minęły

Mimo stopniowego luzowania obostrzeń gospodarczych sytuacja w Bangladeszu nadal jest trudna. Rozprzestrzenianie się koronawirusa nie zostało znacząco spowolnione. Tymczasem polscy przedsiębiorcy, którzy utrzymują kontakty biznesowe z kontrahentami z Bangladeszu, niecierpliwią się coraz bardziej.

Sytuacja stała się jeszcze poważniejsza, gdy kilka dni temu potwierdzono pierwszy przypadek śmierci na COVID-19 w obozach uchodźców Rohingjów. Rozprzestrzenianie się wirusa w tego typu miejscach jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ uchodźcy mogą ignorować symptomy choroby. Objawy zwykle przypominają dolegliwości chorób okresu monsunowego. Testów nadal przeprowadza się zdecydowanie zbyt mało, a dostęp do opieki medycznej dla wielu bangladeskich obywateli jest bardzo utrudniony.

Koronawirus spowodował jednak nie tylko ogromne problemy społeczno-zdrowotne, ale również biznesowe. Bangladesz jest drugim pod względem wielkości eksporterem odzieży na świecie. Cierpi nie tylko branża odzieżowa, ale także transportowa, spożywcza i handlowa. Wielu bangladeskich pracowników wraz z wybuchem pandemii straciło pracę, a europejscy kontrahenci zastanawiają się, co zrobić z zawartymi wcześniej kontraktami, które okazują się niemożliwe do realizacji.

Jako kancelaria specjalizująca się w obsłudze firm, które na co dzień współpracują z klientami z Bangladeszu, oferujemy praktyczną pomoc. Dzięki dogłębnej znajomości odpowiednich narzędzi prawnych możemy wdrożyć działania dostosowane do sytuacji konkretnego przedsiębiorstwa. Pomagamy rozwiązywać problemy związane m.in. z:

  • realizacją zobowiązań lub egzekwowaniem roszczeń,
  • kwarantanną lub odkażaniem towarów przetransportowanych do Polski,
  • prawem pracy.

W razie jakichkolwiek pytań lub chęci uzyskania pomocy prawnej zapraszamy do kontaktu: kancelaria@walczak-wasielewska.pl lub pod numerem tel. +48 796 509 609; +48 783 790 736.